Τετάρτη, Νοεμβρίου 14, 2018

Νικη και παλι η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την 5η συνεχόμενη νίκη επί της Λιετκαμπέλις με 65-59, επιστρέφοντας από την κόλαση και παρά το γεγονός ότι δεν πήγαν καλά παίκτες κλειδιά της και φυσικά παραμερίζοντας τις απουσίες της. Ο Βινς Χάντερ(28π) για μια ακόμα φορά ήταν ο καλύτερος της Ένωσης, αφού βοήθησε επιθετικά και αμυντικά την ΑΕΚ και όταν χρειαζόταν τόνωση ήταν εκεί για να παίξει καθοριστικό ρόλο. Ο Αμερικανός ήταν πραγματικά συγκλονιστικός και καθοριστικός αφού εκτός του ότι σκόραρε από παντού, μάζευε και όλα τα «σκουπίδια» κάτω από την ρακέτα. Καλή εμφάνιση και από τον Λαρεντζάκη και τον Μωραϊτη. Η ΑΕΚ έτσι συνέχισε με νίκη, έκανε το 5-1 στον όμιλο και παρέμεινε στην 1η θέση
Η εξέλιξη του ματς
Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Μωραϊτη, Σαντ Ρος, Ματσιούλις, Γιαννόπουλο και Χάντερ. Στα πρώτα λεπτά οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο μέχρι που η ΑΕΚ πήρε προβάδισμα τριών πόντων στα 3’ του ματς (8-5). Στην συνέχεια και στα μέσα της περιόδου οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πλησιάσουν, αλλά η ΑΕΚ ήταν αυτή που το έκανε, με τον Χάντερ να αυξάνει τη διαφορά στους  πέντε (12-7). Η ΑΕΚ αύξησε κι άλλο τη διαφορά με τον Λαρεντζάκη (16-8). Τελικά στα τελευταία λεπτά οι Λιθουανοί μείωσαν στους τέσσερις (17-13) και με άστοχο σουτ του Γκρίφιν στο τέλος, η πρώτη περίοδο βρήκε μπροτά στο σκορ την ΑΕΚ
Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να σκοράρει εκ νέου και να αυξάνει τη διαφορά της στους έξι (19-13). Οι Λιθουανοί μείωσαν στο καλάθι (19-17) με τον Ταρόλις με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ άουτ. Η Λιετκαμπέλις συνεχίζει και διευρύνει το σερί της σε 0-9 και περνάει ξανά μπροστά στο σκορ (19-22) στο 14’. Η ΑΕΚ στη συνέχεια με δικό της 4-0 πλησίασε στον πόντο (25-26). Στην συνέχεια και ένα λεπτό πριν το ημίχρονο η ΑΕΚ ισοφάρισε και πάλι (30-30), στην συνέχεια με δυο φάουλ, αμφότερες οι ομάδες σούταραν βολές με Χάντερ και Μαύρα να πετυχαίνουν από μια βολή και έτσι το σκορ του ημιχρόνου να κλειδώνει ισόπαλο σε 31-31.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες ξεκίνησαν κοντά στο σκορ με την ΑΕΚ να είναι στο -2 (34-36). Οι δυο ομάδες σκόραραν αμφότερες και στα επόμενα λεπτά, με την Λιετκαμπέλις να παίρνει και πάλι προβάδισμα πέντε πόντων (38-43) στα μέσα της περιόδου. Η Βασίλισσα με κύριο εκφραστή της τον Χάντερ μείωσε και πάλι με σε 42-43. Η Λιετκαμπέλις εκμεταλλευόταν τα όποια λάθη της ΑΕΚ και βρέθηκε ξανά στο +5 (44-49), στο 1,5’ πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Τελικά η διαφορά έκλεισε στο -4 για την ΑΕΚ (47-51), με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου
Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μην έχει καθαρό μυαλό και τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα προβάδισμα έξι πόντων (48-54). Η ΑΕΚ με τον Μωραϊτη και τον Χάντερ μείωσε στο καλάθι (52-54) στο 34’. Η ΑΕΚ με τον Χάντερ πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ (56-54). Στο τέλος και από την γραμμή η ΑΕΚ έφτασε στο 1’ πριν τη λήξη στο +3 (60-57)
Τα δεκάλεπτα:17-13, 31-31, 47-51, 65-59
ΑΕΚ: Τσαλμπούρης, Ματσιούλις , Λαρεντζάκης 12(1), Πράπας, Μωραΐτης 7(1), Γκρίφιν 4, Σαντ-Ρος 5, Ρογκαβόπουλος, Ρόμπερσον 4, Γιαννόπουλος 5(1), Χάντερ 28