Πέμπτη, Ιανουαρίου 18, 2018

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ..

Την 3η εκτός έδρας νίκη και 6η συνολικά πέτυχε η ΑΕΚ στο BCL, επικρατώντας με 69-63 της Ρόζα, στο Ράντομ. Η Ένωση μένει ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης και την περιμένει ένας ακόμη τελικός, μεγαλύτερης δυσκολίας, αυτή τη φορά, απέναντι στη Στρασμπούρ, στο ΟΑΚΑ (Τρίτη 23/01). Παρότι φάνηκε να ελέγχει απόλυτα το ματς στην 3η περίοδο, η ομάδα του Ντράγκαν Σάκοτα πήγε να καρδιοχτυπήσει στο φινάλε, αλλά εκεί ανέλαβε ο Μάνι Χάρις, αρχικά, και ο Ντούσαν Σάκοτα, εν συνεχεία, που υπέγραψε την κιτρινόμαυρη νίκη, με προσωπικές του ενέργειες.
Το ματς
Η AEK δεν μπήκε συγκεντρωμένη στο ματς και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να βρίσκεται στο -7 (11-4) στα μισά της πρώτης περιόδου. Οι κιτρινόμαυροι είχαν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, με βιασύνη και ατομισμούς, και, ως εκ τούτου, δεν προσπέρασαν στο σκορ τους Πολωνούς μέχρι το τέλος της 1ηςπεριόδου (17-14).
Η εικόνα της Ένωσης στην επίθεση βελτιώθηκε αισθητά στη 2η περιόδο με την ισοφάριση να έρχεται στο 13΄ (24-24). Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν έχασαν το προβάδισμα και εκμεταλλευόμενοι αμυντικές αδυναμίες της ΑΕΚ έφτασαν στο +5 (32-27) στο 27΄. Οι Πολωνοί, στα επόμενα δύο λεπτά, όμως, ήταν απελπιστικά άστοχοι και η ΑΕΚ πήρε τα ηνία στο σκορ (32-37), με σερί 7-0 και καλάθι του πολύ ορεξάτου Ελόνου, που έφτασε τους 8 πόντους. Η λήξη του ημιχρόνου, μάλιστα, τη βρήκε στο +3 (33-36).
Το ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ήταν πολύ καλο για την ΑΕΚ, που πήρε τα ηνία του ματς με καλή άμυνα και κυριαρχία στους αιθέρες. Κάνοντας σερί 14-0, το σκορ έγινε 36-51, στο 25΄. Επιθετικοί εκφραστές οι Χάρις και Τζέιμς. Δεχόμενη «φτηνούς» πόντους, όμως, και έχοντας δυσκολίες απέναντι στη «ζώνη» των Πολωνών, η Ένωση βρέθηκε στο +10 (43-53) στο τέλος της 3ης περιόδου.
Το ξεκίνημα της 4ης περιόδου έφερε τους γηπεδούχους στο -9 (50-59). Συνολικά, η ΑΕΚ έμεινε άποντη για 3:40 και έτσι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στους 3 πόντους (56-59) με 6 σερί προσωπικούς πόντους του Πάντερ (είχε και «4ποντο») και 8-0 συνολικά, αλλά ο Ντούσαν με τρίποντο στο 36΄ έδωσε μια ανάσα (56-62). Ομοίως και ο Χάρις που έκανε το 58-65, στο 37΄.
Στα 2:30, ο Πάντερ με δύσκολο τρίποντο, από το πλάι, έκανε το 62-65, αλλά ο Ντούσαν απάντησε με ηρωικό σλάλομ, κάνοντας το 62-67, στο 38΄. Με άλλη μια απίστευτη χορευτική κίνηση ο αρχηγός έκανε το 62-69 στην εκπνοή της επίθεσης, στο 39’. Τελικό σκορ 63-69.
Δεκάλεπτα: 17-14, 33-36, 43-53, 63-69.
Ρόζα (Καμίνσκι): Πάντερ 16, Άουντα 8, Πιέκοβιτς 3, Μπογιανόβσκι, Ζέζγκουλα, Τρόγιαν, Σιμάνσκι 7, Ζάιτσεβ 11 (6 ριμπάουντ), Σίμκιεβιτς 10 (5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σοκολόβσκι 6, Χάροου 2.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Ελόνου 9 (8 ριμπάουντ), Τζέιμς 8, Γκριν, Χάρις 22 (9/19 σουτ, 3 κλεψίματα), Ξανθόπουλος 1, Σάκοτα 13 (8 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 12, Μπάρλοου, Μαυροειδής 3, Καββαδάς.