AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Τετάρτη, Απριλίου 28, 2010

H BΑΣΙΛΙΣΣΑ ΣΩΘΗΚΕ !!

Με καθυστέρηση 55 λεπτών ξεκίνησε ο «τελικός» επιβίωσης του Ελληνικού. Η ΑΕΚ επικράτησε 64-63 του Ηλυσιακού σε αγώνα-θρίλερ, αλλά στο τέλος πανηγύρισαν και οι δύο ομάδες για τη σωτηρία! Και καλά... Οι φιλοξενούμενοι ορθώς το έπραξαν, όταν πληροφορήθηκαν την ήττα των Τρικάλων. Οι γηπεδούχοι γιατί πανηγύριζαν; Κάποιοι θερμόαιμοι οπαδοί αγνοώντας την ιστορία της πολύπαθης «Βασίλισσας» συμπαρέσυραν στο... γλέντι παραμονής και ορισμένους παίκτες της.
Ο Ηλυσιακός είχε καλύτερο βηματισμό στο παρκέ στην πρώτη περίοδο και έφτασε να προηγείται της υπνωτισμένης ΑΕΚ με 18-11 στο 8΄ με τρίποντο του πλεϊμέικερ... Νίκου Χατζή! Ενας άλλος πρώην παίκτης της ΑΕΚ, ο Γιάννης Αθανασούλας προκάλεσε ρήγματα στην -έτσι ή αλλιώς- αναιμική άμυνα των γηπεδούχων. Ο Στέργιος Κουφός βρήκε λύσεις κι από τον Γαλιώτο, ο οποίος αντικατέστησε νωρίς τον Χάντερ, ο οποίος έχανε μάχες από τον Φράνσις. Στην δεύτερη περίοδο, ο Μηνάς Γκέκος αντικατέστησε τον Φράνσις με τον Δορκοφίκη και τον Γκριν με τον Παπαντωνίου, προκειμένου ο Αμερικανός να πάρει ανάσες, αλλά και να προστατευθεί από τα εις βάρος του φάουλ (είχε δύο). Το σχήμα της ΑΕΚ έγινε πιο ευέλικτο. Η άμυνα είχε καλύτερη προσαρμογή και οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο 15΄ με 26-23. Ο Κουφός έριξε στο ματς τον Καρύδα, που προερχόταν από τραυματισμό, με τον Μελς να γίνεται... σκιά του. Ο Χατζής εξακολουθεί να προκαλεί προβλήματα στην πρώην ομάδα του και να εκτελεί παρά τα εναντίον του συνθήματα από τους οπαδούς της ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 29-24 με τρίποντο Νικολαίδη στο 17΄, αλλά ο Ηλυσιακός δεν πτοήθηκε. Με τρίποντο Σιούτη στο 18΄ ισοφάρισε 29-29 επικυρώνοντας την άγρια ομορφιά της αναμέτρησης. Το ημίχρονο έκλεισε 32-29 υπέρ των γηπεδούχων, αλλά το ντέρμπι... είχε δρόμο ακόμη.
Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα στην επανάληψη, προηγήθηκε 38-31 στο 23΄, αλλά δεν μπόρεσε να κρατήσει τη διαφορά. Βεβιασμένες ενέργειες του Γκριν της στοίχησαν. Πολύ εύκολα ο Ηλυσιακός πέτυχε σερί 7-0 και ισοφάρισε στο 26΄ σε 38-38. Ο Δορκοφίκης σε θέση φορ στη ρακέτα κρατά ζωντανή την «Ένωση», η οποία με καλάθι Καλλινικίδη προηγήθηκε στο 29΄ με 47-40. Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, ωστόσο, και πέτυχαν να μειώσουν σε 47-46 με τη λήξη της τρίτης περιόδου. Εμφανή τα προβλήματα της ΑΕΚ στην οργάνωση. Νικολαίδης-Δορκοφίκης-Καλλινικίδης έχουν πάρει προσωπικά την υπόθεση-νίκη, απόντος πάντα του Φράνσις. Οι φιλοξενούμενοι δεν εγκαταλείπουν. Με «αιχμή δόρατος» τον Σιούτη απειλούν στην επίθεση και επιθυμούν να κατακτήσουν με το σπαθί τους την παραμονή. Ο Γκέκος δεν μπορεί να βάλει χαλινάρι στον... Γκριν, που επιχειρεί βεβιασμένα σουτ. Το σκορ είναι 58-55 στο 36΄, αλλά η ΑΕΚ «παίζει με τη φωτιά». Ο Γκριν... τρελαίνει το Γκέκο με τις γκάφες του στο 58-58, αλλά μία βουτιά του Αμερικανού και το κλέψιμο επί του Κάμινγκς του «δίνει πόντους» σε κρίσιμο σημείο (στο 38΄). Ο Κάμινγκς κάνει φάουλ στον Γκριν. Ο Γκριν ευστοχεί μόνο στη μία βολή (61-58). Χάνει και μία εύκολη επίθεση στη συνέχεια, αλλά κλέβει την μπάλα από τον Καρύδα, που του κάνει φάουλ. Ο Γκριν κάνει πάλι μισή δουλειά. Ευστοχεί μόνο στη μία βολή. Το σκορ γίνεται 62-60 στα 20 δευτερόλεπτα. Ο Καλλινικίδης κάνει φάουλ στον Χατζή στα 10 δευτερόλεπτα. Ο Χατζής ευστοχεί στη μία βολή. Σκορ 62-61. Το θρίλερ δεν τελειώνει. Ο Κουφός παίρνει τάιμ άουτ. Φάουλ στον Γκριν. Ο Γκριν ευστοχεί και στις δύο βολές. Γράφει το 64-61. Ο Μακ κάνει τη...γκάφα του αγώνα. Στα 4 δευτερόλεπτα κάνει φάουλ στο τρίποντο. Στον Αθανασούλα. Ο Αθανασούλας ευστοχεί στις δύο από τις τρεις βολές. Το σκορ 64-63. Η παράταση αποφεύχθηκε...
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-29, 47-46, 64-63
ΑΕΚ (Γκέκος): Γκριν 14 (2/8 τρ.), Νικολαίδης 11 (2/6 τρ.), Μαζέικα, Μακ 1, Παπαντωνίου 7 (2), Δορκοφίκης 11(1), Καλλινικίδης, Τουτζιαράκης, Φράνσις, Μελς, Γκιζόγιαννης

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..