Δευτέρα, Μαρτίου 17, 2014

O AΘΛΗΤΙΚΟΣ ΤΥΠΟΣ..

ΩΡΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ
"Νίκη, γκολάρες, γιορτή", γράφει στο πρώτο της θέμα η εφημερίδα, αναλύοντας για το χθεσινό ματς της ΑΕΚ: "Με πολύ ωραία γκολ από Πλατέλλα και Ντακόλ η ΑΕΚ καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο τα ματς με την Τριγλία και... ξόρκισε την "κατάρα του Μενιδίου". Ατμόσφαιρα γιορτής από 4.000 ΑΕΚτζήδες που κατέκλυσαν πάλι το γήπεδο και μαζί τους και οι Ενωσίτες οπαδοί της προσφυγικής ομάδας της Ραφήνας. Δεν συνέχισε σε καλό ρυθμό στο β' μέρος η ομάδα του Δέλλα κι έδειξε πολλά προβλήματα στην άμυνα που θα μπορούσαν να οδηγήσουν σε περιπέτειες. Μεγάλη "τρύπα" τα ακραία μπακ στο χθεσινό ματς με τον Γεωργέα να είναι φανερό πως χρειάζεται ανάσες και τον Πεταυράκη να μην είναι σε καλή μέρα".
SPORTDAY

Με τη σειρά της η SD γράφει: "Οκτώ αγώνες απέμειναν για να τελειώσει για την ΑΕΚ ο εφιάλτης της Γ' Εθνικής και φαίνεται πως αποκρυσταλλώνεται πλέον η άποψη για το ποιοι παίκτες από το υπάρχον δυναμικό θα έχουν θέση στην ομάδα της επόμενης (και πιθανότητες για αυτή της μεθεπόμενης εφόσον επιστρέψει στη Σούπερ Λίγκα) σεζόν και ποιοι δεν θα ακολουθήσουν.
Το χθεσινό ματς στο Μενίδι απέναντι στην Τριγλία Ραφήνας δεν πρόσφερε εκπλήξεις. Αποδείχτηκε και πάλι ότι βαρόμετρο της «Ένωσης» είναι ο Πλατέλλας, ότι ο Τσιρίλο που σε τέσσερις μέρες κλείνει τα 37 παραμένει ο πιο αξιόπιστος αμυντικός της ομάδας, ότι ο Κορδέρο προσδίδει ποιότητα και έχει σταθερότητα στη μεσαία γραμμή, ότι ο Πεταυράκης είναι ο πιο ελπιδοφόρος από τους πολλούς νέους παίκτες της ομάδας, ότι ο Ανάκογλου ξέρει... καντάρια μπάλα αλλά δεν αξιοποιεί πάντα στο έπακρο τις αρετές του και ότι ο Γεωργέας παραμένει πολύτιμος για πολλούς λόγους και περισσότερες από μία θέσεις.
Οι έξι αυτοί μαζί με τον μεγάλο απόντα από το χθεσινό ματς Μπρέσεβιτς (λόγω τραυματισμού) πρέπει να θεωρούνται σίγουροι για την ΑΕΚ της Football League. Αρκετές πιθανότητες έχει και ο Ντακόλ, παρά την αστάθεια στην απόδοσή του, ενώ λογικά οι δύο γκολκίπερ, Βούρας και Καραγκιολίδης, θα μείνουν για να πλαισιώσουν τον Ανέστη που... έρχεται από τον Πανιώνιο".

LIVE SPORT
"Καθάρισε και... άραξε!", είναι το σχόλιο της εφημερίδας για το χθεσινό ματς της ΑΕΚ: "Καλή μπάλα και δύο γκολ στο α' ημίχρονο, απαράδεκτη εικόνα στο β' από την Ένωση".

GOAL
Τον Βαγγέλη Πλατέλλα εξυμνεί το Goal: "Πλατέλλας για... Super League", γράφει χαρακτηριστικά και προσθέτει: "Ο... μικρός μάγος της Ένωσης... ξόρκισε την κατάρα του Μενιδίου και πρωταγωνίστησε στο 2-0 της Τριγλίας.