Κυριακή, Ιανουαρίου 13, 2019

ΑΛΛΗ ΑΕΚ !!

Η ΑΕΚ πήρε την νίκη απέναντι στον Κολοσσό Ρόδου με 94-79. Σε μια ιδιαίτερη μέρα για την Ένωση, με τον Δημήτρη Μαυροειδή, να επιστρέφει ως αντίπαλος και τους Θίοντορ και Τζέιμς να κάνουν το ντεμπούτο τους μπροστά στον κόσμο της Ένωσης, η ομάδα έφτασε σε μια εύκολη νίκη. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι ήταν πολύ εύστοχοι από την γραμμή του τρίποντου (9/15) στο πρώτο ημίχρονο, πήραν τον έλεγχο του ματς από νωρίς, και έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +22, με τους Γκρίφιν και Τσαλμπούρη να ξεχωρίζουν. Η ΑΕΚ συνέχισε το ίδιο καλά και στο δεύτερο ημίχρονο με πλουραλισμό στο σκοράρισμα. Ο Θίοντορ ζεστάθηκε μετά το διάστημα που χρειάστηκε για να προσαρμοστεί και ήταν από τους καλύτερους παίκτες της Ένωσης (11π.), με τον Τσαλμπούρη να κάνει το καλύτερό του παιχνίδι με την ΑΕΚ, αφού συνέχισε την πολύ καλή του απόδοση και στο δεύτερο μισό και να είναι τελικά ο πρώτος σκόρερ της Ένωσης με 15 πόντους. Αξίζει να σημειωθεί ότι όλοι οι παίκτες της ΑΕΚ σκόραραν σήμερα, πέραν του Μωραϊτη που είχε την ευκαιρία στο τέλος αλλά αστόχησε στις βολές