Πέμπτη, Οκτωβρίου 29, 2015

ΠΡΩΤΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

Μια σπουδαία εμφανιση και σπουδαία νίκη συνδύασε η ΑΕΚ απέναντι στην πολύ ισχυρή και φορμαρισμένη Νίζνι. Η Ένωση επικράτησε με 87-70, κάνοντας ένα καταπληκτικό β’ ημίχρονο και παίρνοντας δύναμη όχι μόνο από το συνήθη ύποπτο (Μαυροκεφαλίδη), αλλά και από τους Μιλόσεβιτς, Κατσίβελη, Ούορεν, που όλοι τους πέρασαν δύσκολες ημέρες, το τελευταίο διάστημα.
Η Νίζνι μπήκε δυνατά στο ματς και με όπλο την ευστοχία της από τα 6.75μ. στο 7’ ήταν μπροστά με 6 πόντους (14-20). Από πλευράς ΑΕΚ, ο Ουόρεν ήταν εξαιρετικός, πετυχαίνοντας 8 πόντους στην α’ περίοδο, αλλά οι Ρώσοι, χάρη στα 6/9 τρίποντά τους, κράτησαν το προβάδισμα μέχρι τέλους (24-26).
Στην αρχή της β’ περιόδου, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του ματς και στο 15’ προηγείτο με 3 (35-32) με τον Μαυροκεφαλίδη να φτάνει τους 8 και τον Μιλόσεβιτς τους 9 πόντους. Η Νίζνι, όμως, ξαναπροσπέρασε άμεσα και 1’ πριν τη λήξη του ημιχρόνου βρέθηκε στο +5 (41-46), αλλά τα τρίποντα των Παπαντωνίου και Μαυροκεφαλίδη της έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα (47-46).
Στη γ’ περίοδο, η Βασίλισσα έβαλε «φωτιά» στο Κλειστό. Παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ (47-50) με ένα σερί 17-0 (!) στο 26’ βρέθηκε στο +14 (64-50) με τον Μιλόσεβιτς να πετυχαίνει δύο «κολλητά» τρίποντα και τον Κάρτερ ένα «έμμεσο». Η ΑΕΚ, όμως, δεν κράτησε τη διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας καθώς οι Ρώσοι απάντησαν με ένα επιμέρους σερί 10-2 (66-60).
Στη δ’ περίοδο, οι άμυνες σκλήρυναν με την ΑΕΚ να δέχεται μόλις 3 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά (70-63), κατά τα οποία αποβλήθηκε με 5 φάουλ ο Ανοσίκε, ο Μιλόσεβιτς έφτασε τα 4 και ο Σαρικόπουλος βρισκόταν «μπαταρισμένος» στον πάγκο. Η Ένωση όμως έβγαλε, τότε απίστευτη ενέργεια και... καρδιά στις δύο πλευρές του παρκέ και στο επόμενο λεπτό το σκορ ήταν 74-63.
Στα τελευταία 5 λεπτά, η Νίζνι πίεσε, μειώνοντας στο -8 στο 37’ (76-68), ωστόσο τα πράγματα είχαν ήδη πάρει το δρόμο τους με την ΑΕΚ να φτάνει άνετα στο τελικό 87-70, που πλέον τη βάζει για τα καλά στο «κόλπο» της πρόκρισης, καθώς την επόμενη αγωνιστική (4/11) υποδέχεται τη Χάποελ.
Τα δεκάλεπτα: 24-26, 47-46, 66-60, 87-70
ΑΕΚ (Ν. Σάκοτα): Ανοσίκε 6, Παπαντωνίου 3, Χέρστον 12, Μιλόσεβιτς 17, Μαυροκεφαλίδης 19, Κάρτερ 5, Σαρικόπουλος 4, Κατσίβελης 5, Καλαμπόκης 2, Ουόρεν 14
Νίζνι (Α. Μπαγκάτσκις): Ρουντ 7, Γκριγκόριεφ 13, Μπαμπούριν 10, Βικτόροφ, Ιβλεφ 2, Μαχάλμπασιτς 10, Κχβοστόβ 11, Μπέρζινς 1, Στρέμπκοφ 13, Ποπόφ, Κιρντιάτσκιν 3