Παρασκευή, Αυγούστου 28, 2009

ΔΗΛΩΣΕΙΣ..

Μετά το τέλος του αγώνα της ΑΕΚ με τη Βασλούι, οι Αραούχο, Λεονάρντο και Νίκος Καράμπελας μίλησαν για την επιβλητική νίκη-πρόκριση της "Ένωσης", αποκλειστικά στον NovaΣΠΟΡ FM και στάθηκαν στην πολύ καλή εμφάνιση της ομάδας, αλλά και στον κόσμο που στήριξε την ΑΕΚ, παρά το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου.
Κάρλος Αραούχο «Πρώτος μας στόχος ήταν η πρόκριση. Τα καταφέραμε και γι’ αυτό είμαστε πολύ χαρούμενοι» δήλωσε, για την πρόκριση της νέας του ομάδας, ο Αργεντινός αμυντικός, ο οποίος έκανε το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα: «Είναι πολύ ευχάριστο να κάνεις καλή εμφάνιση στο ντεμπούτο σου και να βλέπεις τη νέα σου ομάδα να προκρίνεται στους ομίλους του Europa League. Δεν έχω πρόβλημα, αγωνιστικά, με την προσαρμογή μου στην ΑΕΚ. Είχα, ήδη, αρκετά παιχνίδια στο αργεντίνικο πρωτάθλημα. Όλοι με «αγκάλιασαν» και με βοηθούν να προσαρμοστώ γρήγορα. Χαίρομαι που είμαι στην ομάδα και θα συνεχίσω να αγωνίζομαι για αυτήν». Για τον κόσμο της ΑΕΚ, ο 27χρονος τόνισε: «Είναι θετικό να ακούς τον κόσμο να σε στηρίζει σε όλο το ματς, να σε «σπρώχνει» για να πάρεις αυτό που θέλεις». Λεονάρντο «Σίγουρα είναι μια σημαντική μέρα. Αυτό που θέλαμε ήταν η πρόκριση και τα καταφέραμε. Ήμαστε χαρούμενοι που πετύχαμε το στόχο μας. Ο κόσμος ευχαριστήθηκε από αυτά που δείξαμε μέσα στο γήπεδο» είπε ο Βραζιλιάνος μέσος. «Τώρα πρέπει να κατεβάσουμε το κεφάλι και να... γεμίσουμε μπαταρίες για τη συνέχεια και στο πρωτάθλημα» συμπλήρωσε το νέο μεταγραφικό απόκτημα της ΑΕΚ για τη συνέχεια της ομάδας. Για την εξέλιξη του παιχνιδιού και για την εμφάνιση του ίδιου, ο Λεονάρντο είπε: «Θέλαμε να πετύχουμε γκολ γρήγορα. Δεν καταφέραμε να το πετύχουμε στο πρώτο μέρος, αλλά ο κόσμος με την υπομονή που έδειξε μας βοήθησε. Στο πρώτο γκολ κατάφερα να κάνω μια πολύ καλή σέντρα και ο Μαντούκα να πετύχει ένα ωραίο γκολ που «άνοιξε» το ματς. Γι’ αυτό καταφέραμε να πετύχουμε ακόμα δύο καταπληκτικά γκολ με τον Σκόκο και να πάρουμε την πρόκριση». Νίκος Καράμπελας «Είμαστε ευχαριστημένοι με τη πρόκριση. Έπρεπε να πάρουμε την πρόκριση. Ήταν δύσκολο παιχνίδι γιατί έπρεπε να ανατρέψουμε και το εις βάρος μας 2-1 του πρώτου ματς» είπε ο αμυντικός της ΑΕΚ. «Στο πρώτο ημίχρονο χάσαμε ευκαιρίες και δεν καταφέραμε να ανοίξουμε το σκορ. Στο δεύτερο «λύθηκαν» τα πόδια μας και ήμασταν πολύ καλοί. Βάλαμε τη μπάλα κάτω, κάναμε φάσεις και στο τέλος, τα καταφέραμε».