Πέμπτη, Φεβρουαρίου 18, 2010

ΨΥΧΑΡΕΣ ΣΤΗΝ ΚΑΛΑΘΟΣΦΑΙΡΑ..!!

Η πρόσφατη ήττα από το Περιστέρι και η ακόμα πιο πρόσφατη τιμωρία από τον Αθλητικό Δικαστή είχαν μετατρέψει τον αγώνα με την Καβάλα σε «Μητέρα των Μαχών» για την Βασίλισσα.Και όντως το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να δείχνει πως έχει πλήρη συναίσθηση του πόσο κρίσιμος ήταν το ματς. Με τον Φράνσις να μην «φοβάται» τον ψηλότερό του Σούντοφ, τον Μακ να έχει ξεκινήσει πολύ δυνατά όπως στο ματς με τον Άρη και την άμυνα να λειτουργεί υποδειγματικά υποχρεώνοντας την Καβάλα σε άστοχα τρίποντα και σε λάθη οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 3-15 και αργότερα με 8-25 αφού στο σκοράρισμα άρχισε να συμμετέχει κι ο Γκριν. Η πρώτη περίοδος έκλεισε με την Ένωση να έχει πάρει γρήγορα έναν αέρα 13 πόντων(12-25).Οι Μακεδόνες με την έναρξη της δεύτερης περιόδου συνήλθαν, άρχισαν να πιέζουν και παράλληλα να βρίσκουν τα σουτ που τους έλειψαν στο πρώτο δεκάλεπτο κι έτσι έφτασαν σε ένα επιμέρους 18-0 που τους έφερε να προηγούνται(!) με 26-25 την ώρα που η ΑΕΚ έμοιαζε απόλυτα υπνωτισμένη. Όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Μηνά Γκέκου αντέδρασαν και ξαναπήραν ένα μικρό προβάδισμα 6 πόντων (26-32 και 29-35). Τελικά το ημίχρονο έκλεισε στο 38-43 με τν ΑΕΚ να προηγείται χάρις κυρίως στον Λαμόντ Μακ που ήταν συγκλονιστικός έχοντας πετύχει μέχρι εκείνη τη στιγμή 15 πόντους. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την ΑΕΚ να μπαίνει και πάλι πιο δυνατά στο ματς και να αποκτά και πάλι μια διαφορά διψήφιου αριθμού πόντων (38-48) όμως η Καβάλα δεν άργησε να αντιδράσει και να φτάσει την Ένωση (51-51). Μάλιστα δύο λεπτά πριν το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν για δεύτερη φορά στο παιχνίδι(58-56).Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο μέρος του παινιδιού,εκεί που κρίνονται όλα, ισόπαλες(60-60) κι ήταν απλά θέμα του ποιος το θέλει περισσότερο.Για μια ακόμη φορά οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατότερα και στηριζόμενοι στον ασταμάτητο Λαμόντ Μακ ξαναέχτισαν μια ικανοποιητική διαφορά(62-69). ¨Όμως πιστοί στο επαναλαμβανόμενο «ντεζαβού» του παιχνιδιού οι Καβαλιώτες ξαναπλησίασαν σε απόσταση...βολής (72-74). Ξανά διαφορά 7 πόντων (74-81) και ξανά η Καβάλα να πλησιάζει (77-81).Παρ' ότι η ΑΕΚ έδειξε να καθαρίζει το ματς όταν προηγούμενη με 6 πόντους 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος είχε τη μπάλα ο Χαφ με δικές του προσπάθειες ξαναέβαλαν την ομάδα του στο ματς. Όμως το καθαρό μυαλό των παικτών της Ένωσης και η ευστοχία στις κρίσιμες βολές που τόσο έλλειψε από τη Βορειοελλαδίτικη ομάδα σε συνδυασμό με την καλή τελευταία άμυνα διαμόρφωσαν το τελικό 86-88..Στα αξιοσημείωτα του σημερινού παιχνιδιού εκτός από τις συνεχείς ανατροπές το γεγονός πως η ΑΕΚ πήρε 86(!) από τους 88 πόντους της από τους βασικούς της παίκτες. Και φυσικά η εμφάνιση των ξένων της (ειδικά του Λαμόντ(που σήμερα όχι μόνο λόγω της κορδέλας θύμιζε ΛεΜπρόν...ας μας επιτραπεί η ιεροσυλία) που έκανε τα πάντα στο παρκέ.Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ αποκτά μια απόσταση ασφαλείας(2 πόντων) από την επικίνδυνη ζώνη και πλέον μπορεί να...ανασάνει έστω και προσωρινά.Καβάλα(Αλεξανδρής): Σούντοφ, Κυρίτσης 11, Αγγελόπουλος 9(1), Χαφ 8(2), Κόλινς 19(2), Παλάσιο14, Ραΐσεβιτς 10, Σικούνας, Τσέρανιτς 4, Γκούστας 11(1)ΑΕΚ(Γκέκος): Μελς, Γκριν 20(4), Νικολαΐδης 10(3), Μαζέικα 2, Μακ 29(4/4 τριπ. 8 ριμπάουντ,2 κλεψίματα), Παπαντωνίου, Δορκοφίκης, Καλλινικίδης 3, Τουτζιαράκης, Φράνσις 24