Κυριακή, Νοεμβρίου 27, 2011

ΚΟΡΥΦΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ..ΑΠΟ ΤΟ ΑΕΚ365.GR

Η ΑΕΚάρα του Κωστένογλου και των απλήρωτων περάσε από το Αγρίνιο κερδίζοντας 0-2 τον Παναιτωλικό με δύο γκολ του Μπέλεκ και «πάτησε» κορυφή, κόντρα στην εγκατάλειψη και τη διοικητική μιζέρια

ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ...
@ Δύο γκολ ο Στίβ Μπέλεκ σε έναν αγώνα! Νίκη για την ΑΕΚ με 0-2. Τα υπόλοιπα σχόλια είναι περιττά... Με βάση ό,τι έχουμε δει έως τώρα. Μάκαρι να φορτσάρει Καμερουνέζος ειδικά τώρα που τραυματίστηκε ο Λυμπερόπουλος.
@ Μετά από πολλά χρόνια ο Νίκος Γεωργέας αναγκάστηκε να παίξει ως αμυντικό χαφ και... δίδαξε τη θέση του καθαρού «κόφτη». Συγκλονιστική εμφάνιση από τον Καλαματιανό, ήταν από τους κορυφαίους της αναμέτρησης. Εξαιρετικός στα καθήκοντά του έκοβε τις μπάλες και έδινε αμέσως τη μπάλα, με ελάχιστα λάθη.
@ Εκ του αποτελέσματος οι επιλογές του Νίκου Κωστένογλου αποδείχθηκαν όχι μόνο καθοριστικές αλλά και αποτελεσματικές. Εν αρχή η απόφασή του να χρησιμοποιήσει τον Γεωργέα αμυντικό χαφ. Προτίμησε τον Δέλλα στο κέντρο της άμυνας μαζί με τον Μανωλά, αν και είχε δοκιμάσει τον Κάλα δίπλα στον Έλληνα αμυντικό στην προπόνηση της Παρασκευής. Επίσης, χρησιμοποίησε τον Ισπανό αμυντικό χαφ αντί του Μάκου στα τελευταία 20 λεπτά, σωστά έβγαλε τον Λεονάρντο περνώντας στη θέση του τον Σιαλμά, αφού ο Καράμπελας έπαιζε συνεχώς με δύο αντιπάλους συνεχώς. Τελευταία του επιλογή, αν κι είχε να βάλει τον Γκερέιρο ή να περάσει τον Μπέλεκ στην κορυφή, ήταν η χρησιμοποίηση του Κλωναρίδη στην επίθεση! Όλα του βγήκαν!
@ Η εξαιρετική αμυντική λειτουργία της ΑΕΚ στο χθεσινό παιχνίδι ήταν το σημείο αναφοράς του αγώνα. Αν εξαιρέσουμε το πρώτο 15λεπτο όπου υπήρχε μία νευρικότητα, στην πορεία όλη η ομάδα έπαιξε με σωστή αμυντική τακτική, με αποτέλεσμα να μην επιτρέψει στον Παναιτωλικό να κάνει πάνω απο 2 φάσεις σε όλο τον αγώνα.
@ Η ψυχή και το πάθος των παικτών σε όλο το ματς. Το μάτι τους γυάλιζε, ήθελαν τη νίκη και την πήρα. Φάνηκε από την ένταση που είχαν στους πανηγυρισμούς πόσο επιθυμούσαν αύτο το ματς. Το πήραν και μαγκιά τους.
ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΡΕΣΕ...
@ Η ΑΕΚ δεν έκανε πολλές φάσεις. Την έχουμε συνηθίσει γενικά αλλιώς. Να μπαίνει στο γήπεδο και να «πνίγει» τον αντίπαλο. Η εμφάνιση δεν ήταν υψηλών προδιαγραφών αλλά ήρθε η νίκη και αυτό έχει σημασία. Θα μπορούσε να έκανε περισσότερες ευκαιρίες, να έπαιζε καλύτερο ποδόσφαιρο. Μάκαρι στην πορεία τα αποτελέσματα να συνδυάζονται με πειστικές και καλές εμφανίσεις.