Κυριακή, Μαρτίου 22, 2009

ΑΥΤΟΚΤΟΝΗΣΕ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ...

Σοκ στον κάμπο!

Με ακόμα ένα μπλακ άουτ σε άμυνα και η επίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο και στην παράταση, η ΑΕΚ κατάφερε (γιατί περί κατορθώματος πρόκειτε…) να χάσει σήμερα (21/03) με 82-77 μέσα στο κλειστό της Νεάπολης από την αποδυναμένη Ολύμπια Λάρισας από την οποία έχουν φύγει σημαντικοί παίκτες στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α1 μπάσκετ. Ετσι, δυσκολεύει κατά πολύ η προσπάθεια για κατάκτηση της 7ης θέσης της Α1 και πλέον η Ενωση θα παλέψει για να μην χάσει και την είσοδο στα πλέι οφ. Κορυφαίοι για την ΑΕΚ οι Παπανικολάου και Μπράιαντ, ενώ από κοντά ακολούθησαν και οι Τόμπσον και Νέμεθ. Αυτή ήταν η δεύτερη ήττα της ΑΕΚ στην Λάρισα, καθώς έχασε και από την ΑΕΛ.

Η Ενωση ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και απέκτησε διαφορά από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο με 21-14. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα του Κώστα Φλεβαράκη να έχει αποκτήσει διαφορά εννέα πόντων από τους Θεσσαλούς με σωστή επιθετική λειτουργία (39-30). Κάπως έτσι κύλησε το παιχνίδι και στο τρίτο δεκάλεπτο με την ΑΕΚ να κρατά την διαφορά και να κερδίζει με 54-46.

Όμως, στο τέταρτο δεν ξεκίνησε καλά, η Ολύμπια έκανε την δική της αντεπίθεση και μείωσε σε 56-59 και έπειτα σε 59-60. Μάλιστα, πέρασε μπροστά και με 64-62 με τους παίκτες της ΑΕΚ να εμφανίζονται νωθροί και τον Καραποστόλου να πετυχαίνει κρίσιμα τρίποντα. Τελικά η ΑΕΚ συνήλθε και το ματς τουλάχιστον πήγε στην παράταση με 70-70 με τον Παπανικολάου στο φινάλε να έχει 1/2 βολές. Στο έξτρα 5λεπτο ο Μπράιαντ πήρε την ομάδα στις πλάτες του, αλλά η ΑΕΚ συνέχιζε να έχει κακή άμυνα και δεχόταν συνεχόμενους πόντους (13 τρίποντα έβαλε η Ολύμπια). Ετσι, ηττήθηκε με 80-77 σε ένα ματς που έχασε μέσα από τα χέρια του…

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 30-39, 46-54, 70-70, παράταση: 82-77

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: Καραγκιολίδης, Σούλτζε 20 (3), Σπανός 8 (2), Μπέλσερ 5 (1), Γιαννουλάκος, Μπατής 9, Αριγκμπάμπου 12, Κολώκας 5 (1), Καραποστόλου 15 (4), Παπαϊωακείμ

ΑΕΚ: Κυριακόπουλος, Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 24 (2), Τόμπσον 10 (1), Χατζής 5 (1), Ταπούτος 4, Δορκοφίκης 2, Κίκερπιλ, Μπράιαντ 22, Αντερσεν, Νέμεθ 8 (2)