Δευτέρα, Ιουλίου 19, 2010

ΠΑΝΕΜΟΡΦΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΝΙΚΗ..

Την νίκη πήρε η ΑΕΚ και στο τρίτο φιλικό προετοιμασίας της. Η Ενωση νίκησε με 1-0 την Χάποελ Μπερ Σεβά και φεύγει από την Αυστρία μόνο με νίκες και συνολικό σκορ 6-0! Βεβαίως, είναι ακόμα προετοιμασία, αλλά αυτό δείχνει ότι η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς είδε με σοβαρότητα τα παιχνίδια προετοιμασία της. Πάντως, σήμερα η ΑΕΚ δεν ικανοποίησε, δεν ήταν καλή όπως στα προηγούμενα ματς και φάνηκε κουρασμένη από την σκληρή προετοιμασία στο Ζέεφελντ.

Κουρασμένη χωρίς «φρεσκάδα»

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ και πάλι να εφαρμόζει το 4-2-3-1. Το σύστημα που φαίνεται να καθιερώνει ο Μπάγεβιτς φέτος. Ωστόσο, η Ενωση ήταν κακή από το ξεκίνημα. Δεν της βγήκαν τα τρεξίματα, οργανωτικά δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα να μην έχει φάσεις και καλή εικόνα. Πίεση δεν είχε ψηλά, όπως στα προηγούμενα παιχνίδια και ο Λυμπερόπουλος από επιτελικός μέσος πίσω από το φορ, έφτασε να παίζει δίπλα στο αμυντικό χαφ. Δηλαδή, πολύ μακριά από την περιοχή… Μετά το 25’ και την τελευταία καλή ευκαιρία της ΑΕΚ, οι Ισραηλινοί έπαιξαν καλύτερα. Είχαν τον έλεγχο του αγώνα, αλλά φάση δεν έκαναν. Έδειξαν όμως διάθεση, απέναντι σε μία ΑΕΚ κουρασμένη και χωρίς φρεσκάδα. Οι μονομαχίες ήταν πολλές και δυνατές, όπως και τα σκληρά μαρκαρίσματα. Οσον αφορά το ντεμπούτο του Νταντόμο, ο Ουρουγουανός φάνηκε ανέτοιμος λόγω και του ότι είχε μόλις μία προπόνηση με την Ενωση.

Γκολάρα από Αργυρίου

Στην επανάληψη, ο Μπάγεβιτς διατήρησε για 15 λεπτά την ίδια ενδεκάδα και η εικόνα ήταν σαφώς καλύτερα. Πιο γερά και αποφασιστικά πατήματα στο γήπεδο και βελτιωμένη κυκλοφορία της μπάλας από τους κιτρινόμαυρους. Μετά το 60’ έγιναν οι πολλές αλλαγές από τον προπονητή της ΑΕΚ, ενώ το 4-2-3-1 διατηρήθηκε πάλι. Ο Γκέντσογλου βοήθησε με την παρουσία του στο κέντρο, ο Παυλής ήταν δραστήριος και πίεζε, ενώ ο Εντερ είχε διάθεση και έπαιξε καλά. Όλα αυτά σε ατομικό επίπεδο, διότι ομαδικά δεν μπορούσαν να βγουν πράγματα στο γήπεδο. Το ματς εν τέλει κρίθηκε από το υπέροχο γκολ του Ανέστη Αργυρίου. Ο νεαποκτηθής δεξιός μπακ έπιασε ένα σουτ φωτοβολίδα και έγραψε το τελικό 1-0 υπέρ της ΑΕΚ, στο παρθενικό του τέρμα. Στα τελευταία λεπτά πήγε να… χαλάσει το παιχνίδι από το σκληρό παιχνίδι των αντιπάλων με δυνατά μαρκαρίσματα.