Σάββατο, Φεβρουαρίου 04, 2012

ΔΥΣΚΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ..

Η κακή ημέρα για την ΑΕΚ φάνηκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης , καθώς το συγκρότημα του Δημήτρη Παπαπανικολάου ήταν χωρίς αρχή και τέλος σε άμυνα και επίθεση. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ομάδα της Πάτρας, και με τον Αργυρόπουλο μπροστάρη, ήρε μια διαφορά επτά πόντων (12-5) μόλις στο πρώτο πεντάλεπτο. Σε εκείνο το σημείο ο Κούρτης με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε ανάσα στην Βασίλισσα (11-14) αλλά κάποια λάθη στην επίθεση και μια τεχνική ποινή στον Φαλέκα, έδωσαν την δυνατότητα στο Απόλλωνα να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 24-15.
Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν από τα χειρότερα για την ΑΕΚ σε όλο το πρωτάθλημα, καθώς η άμυνα ήταν με τα μάτια και οι Αργυρόπουλος και Πέτροβιτς να κάνουν ότι θέλουν στην επίθεση. Ο Απόλλωνας αύξησε την διαφορά σε μεγάλα επίπεδα(38-24) στο 15' με τον Δημήτρη Παπανικολάου να παίρνει εσπευσμένα ταιμ άουτ. Αυτό όπως φάνηκε δεν ξύπνησε τους παίκτες καθώς οι αντιδράσεις ήταν σπασμωδικές, και η ομάδα ήταν φανερό ότι δεν είχε ρυθμό. Το ημίχρονο τελείωσε με την ΑΕΚ να είναι πίσω με 44-32 και να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει .
Οι φωνές όμως του Δημήτρη Παπανικολάου στα αποδυτήρια φαίνεται να έπιασαν τόπο, καθώς η ομάδα μπήκε μεταμορφωμένη στο παρκέ. Με την άμυνα να τσακίζει κόκαλα αλλά και να πυροβολεί από το τρίποντο, η ΑΕΚ συμμάζεψε γρήγορα τη διαφορά με το γήπεδο να παίρνει φωτιά(42-46 στο 25'). Σε εκείνο το σημείο όμως κάποια λάθη στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στην ομάδα της Πάτρας να αυξήσει και πάλι την διαφορά στους 10 πόντους (46-56 στο 29') με τον τεχνικό της Ένωσης να καλεί εσπευσμένα ταιμ άουτ.
Η ΑΕΚ είχε πάρει το μομέντουμ της αναμέτρησης και αυτό φαινόταν. Με την περιφέρεια να συνεχίζει να πετάει φωτιές κατάφερε να γυρίσει το ματς και να προηγηθεί με 66-62 στο 37' με το γήπεδο να παίρνει και πάλι φωτιά. Ο Αργυρόπουλος όμως είχε διαφορετική άποψη για τον τελικό νικητή, καθώς με δύο βολές και ένα απίστευτο τρίποντο έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του με 67-66. Ο Πέτροβιτς με μία βολή έγραψε το τελικό 68-66, αφού ο Φαλέκας στην τελευταία επίθεση δεν κατάφερε να κάνει κάτι καλό. Έτσι η Βασίλισσα δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή και πλέον η υπόθεση άνοδο δυσκόλεψε αφάνταστα.
Τα δεκάλεπτα: 15-24, 32-44, 48-56, 66-68.