Τετάρτη, Απριλίου 22, 2009

ΠΑΛΕΨΑΜΕ..ΑΛΛΑ..ΧΑΣΑΜΕ...

Η ΑΕΚ προηγήθηκε, αντιστάθηκε αλλά υπέκυψε τελικά στην ανωτερότητα του Παναθηναϊκού που χωρίς τους Διαμαντίδη-Τσαρτσαρή νίκησε με 79-70 στο κλειστό των Πατησίων αφήνοντας τους "κιτρινόμαυρους" εκτός πλέι οφ. Με ρεκόρ 22-4 ο Παναθηναϊκός τερμάτισε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας πίσω μόνο από τον Ολυμπιακό και στην πρώτη φάση των πλέι οφ θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ. Ο αγώνας To ξεκίνημα άνηκε στην ΑΕΚ που με ηγέτη τον Νέμεθ έκανε το 10-0 σε τρία λεπτά παιχνιδιού, αιφνιδιάζοντας τους "πράσινους" που αναγκάστηκαν να κηνυγούν στο σκορ. Ο Μπατίστ κάρφωσε δυνατά για να δώσει τους πρώτους πόντους στον Παναθηναϊκό αλλά οι γηπεδούχοι διατήρησαν το υψηλό προβάδισμα. Τα πράγματα διορθώθηκαν στη συνέχεια όταν με βελτιωμένη άμυνα και τον Περπέρογλου να δίνει το έναυσμα στην επίθεση οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 12-9 (με τρίποντο του Σπανούλη). Ο Φώτσης κατάφερε με δικούς του πόντους να ρίξει τη διαφορά στους 2 (15-13) αλλά ο Τόμπσον πήρε πρωτοβουλίες και οδήγησε την ομάδα του σε σερί 6-2 ως το τέλος του δεκαλέπτου (21-15). Οι "Ενωσίτες" έφτασαν για ακόμα μία φορά σε διψήφια διαφορά 2 λεπτά μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου όταν προηγήθηκαν με 26-15 και στη συνέχεια με 29-19. Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Ομπράντοβιτς αφυπνίσθηκαν. Με τους Γιασικεβίτσιους-Νίκολας να πρωταγωνιστούν οι Πρωταθλητές προσπέρασαν με σερί 0-14 (29-33 με τρίποντο του Χατζηβρέττα) και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 31-35. Με Σάρας και Στράτο η διψήφια διαφορά Όπως ήταν φυσικό η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου με 43-42 παρά τις προσπάθειες του Σάρας Γιασικεβίτσιους. Όταν όμως ο Στράτος Περπέρογλου έκανε μόνος του ένα σερί 0-7 που μετέτρεψε το σκορ σε 45-55 η ΑΕΚ φάνηκε να μένει από δυνάμεις. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 51-61 για το "τριφύλλι" που είχε πλέον τον απόλυτο έλεγχο. Όσο κι αν πάλεψαν οι γηπεδούχοι στη συνέχεια, το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 58-63 6 λεπτά πριν τη λήξη. Οι λύσεις ήρθαν από τους Σπανούλη και Νίκολας που σκόραραν για 3, το σκορ έγινε 58-69 και τα πάντα φάνηκε να τελειώνουν. Ο Νέμεθ έδωσε μία ανάσα μειώνοντας σε 70-76 54'' πριν την τελική κόρνα αλλά ο Σάκοτα στην αμέσως επόμενη επίθεση απάντησε με τον ίδιο τρόπο διαμορφώνοντας το τελικό 70-79 που άφησε την ΑΕΚ εκτός πλέι οφ. Τα δεκάλεπτα: 26-15, 31-35, 51-61, 70-79 Oι σκόρερ των δύο ομάδων: ΑΕΚ (Φλεβαράκης): Ταπούτος 8 (2), Βασιλόπουλος, Παπανικολάου 4, Τόμπσον 10 (2), Χατζής 4, Δορκοφίκης 5, Κίκερπιλ, Μπράιαντ 19 (1), Άντερσεν 2, Νέμεθ 18 (4)