Κυριακή, Οκτωβρίου 12, 2008

ΑΝΕΤΑ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ..!!

Η ΑΕΚ νίκησε άνετα 78-59 τον Κολοσσό Ρόδου στο κεκλεισμένων των θυρών κλειστό του Σπόρτιγκ και έκανε ποδαρικό με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα. Οσο για τους Ροδίτες, έδειξαν ότι θέλουν ακόμα πολλή δουλειά.

Η πρώτη περίοδος ήταν αμφίρροπη, με την ΑΕΚ να είναι λίγο πιο εύστοχη και τον Κολοσσό να αντισταθμίζει τα περισσότερα λάθη με τα επιπλέον ριμπάουντ που έπαιρνε. Το προβάδισμα εναλλάσσονταν και η περίοδος έληξε με την «Ενωση» να προηγείται 12-11, έχοντας κύριο επιθετικό εκφραστή τον Τρέβον Μπράιαντ. Από την άλλη πλευρά οι Ροδίτες δεν είχαν κάποιον να ξεχωρίζει.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και με τους Τόμπσον και Χατζή αρχικά και τον Δορκοφίκη στη συνέχεια κατάφερε μετά το 13’ να χτίσει διαφορά η οποία έφτασε και τους 12 πόντους (37-25). Ο Κολοσσός ήταν άστοχος και μόνο οι Βασίλιεβιτς και Τσέρανιτς προσπαθούσαν να απειλήσουν, την ώρα που τα λάθη ήταν πολύ περισσότερα (10 έναντι 6) και οι ασίστ υπέρ των γηπεδούχων (8 έναντι 2). Ετσι, το +10 (37-27) της ΑΕΚ στο ημίχρονο ήρθε φυσιολογικά.

Τα πράγματα είχαν ήδη απλοποιηθεί. Με τους Νέμεθ και Παπανικολάου να είναι πρωταγωνιστές, η ΑΕΚ είχε βρει ρυθμό και σιγά-σιγά ανέβαζε ακόμα περισσότερο τη διαφορά, η οποία έφτασε μέχρι τους 14 (44-30), ουδέποτε έπεσε κάτω από τους 9 (46-37) και έκλεισε στους 15 (56-41) στο 30’. Ο Κολοσσός είχε πολλά προβλήματα και μόνο ο Σμιθ μπορούσε να βάλει τη μπάλα στο καλάθι της «Ενωσης». Τα ποσοστά του ήταν άσχημα και τα πάντα είχαν κριθεί.

Η τελευταία περίοδος είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα. Η ΑΕΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο και οι φιλοξενούμενοι κανέναν τρόπο για να ξαναμπούν στον αγώνα. Το «κιτρινόμαυρο» προβάδισμα έφτασε γρήγορα τους 17 πόντους (61-44) και ανέβηκε μέχρι τους 19 (77-58), στους οποίους και κατέληξε για το τελικό 78-59. Η ΑΕΚ είχε επιθετική πολυφωνία (5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων) και τελικά είχε ένα εύκολο απόγευμα απέναντι στον Κολοσσό, που τα περίμενε όλα από τους Σμιθ και Βασίλιεβιτς.

Τα δεκάλεπτα: 12-11, 37-27, 56-41, 78-59.