Κυριακή, Οκτωβρίου 19, 2008

ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΕΚ...!!! ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΜΕΤΡΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΜΕΤΡΙΟ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗ..( ΟΣΟ ΚΑΚΟΙ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ... ΠΟΥ ΕΧΑΣΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΗΣ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ...)

Η ΑΕΚ φάνηκε να μην έχει το εύκολο γκολ σε ακόμα ένα παιχνίδι, και παρότι ήταν καλύτερη και είχε «στριμώξει» τη Λάρισα για αρκετή ώρα, «τιμωρήθηκε» για τις πολλές χαμένες ευκαιρίες της, με την ΑΕΛ να ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις, 1-1, και να «παγώνει» το ΟΑΚΑ.

Μπλάνκο, Σκόκο και Τζιμπούρ έχαναν το ένα γκολ μετά το άλλο, ο πρώτος σκόραρε με πέναλτι στο 84΄, όμως ο Σαρμιέντο, που είχε και δοκάρι στο ξεκίνημα, πέτυχε το 1-1 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και στέρησε τους πανηγυρισμούς από τους γηπεδούχους. Στη βαθμολογία η Λάρισα είναι στην τριάδα με 11 βαθμούς (απομένει το ντέρμπι ΠΑΟΚ - ΠΑΟ), ενώ η ΑΕΚ απέχει πολύ από την κορυφή...

Μπροστά σε 15.000 οπαδούς της ΑΕΚ, η Λάρισα μπήκε με... φόρα και απείλησε την ΑΕΚ στο ξεκίνημα, με κλασικότερη ευκαιρία το δοκάρι του Σαρμιέντο στο 26ο λεπτό, αλλά και την κεφαλιά του ίδιου στα χέρια του Σάχα στο 41΄. Η συμπλήρωση του πρώτου μισάωρου βρήκε τους «κιτρινόμαυρους» να ισορροπούν το παιχνίδι και να έχουν καλές στιγμές, όμως Μπλάνκο, Τζιμπούρ και Σκόκο δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Κοτσόλη, με το 0-0 να μένει ως το φινάλε.

Στην επανάληψη, οι αλλαγές του Δώνη «ξύπνησαν» την ομάδα και η ΑΕΚ, χωρίς πάντως να παίζει καλό ποδόσφαιρο, πήρε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε τη Λάρισα. Όμως, το γκολ δεν ερχόταν, αφού οι αμυντικοί των φιλοξενούμενων έβρισκαν τρόπους να σώζουν τις φάσεις. Το πέναλτι στο 63΄ δεν δόθηκε και η ΑΕΚ προσπαθούσε μάταια για ένα γκολ. Τελικά τα κατάφερε με το πέναλτι του Μπλάνκο στο 84΄. Ακόμα κι έτσι όμως, δεν κατάφερε να κρατήσει τη νίκη, αφού στις καθυστερήσεις ο Σαρμιέντο άφησε... ξερούς τους γηπεδούχους.

Μερίδα οπαδών της ΑΕΚ αποδοκίμασαν τον Ντέμη Νικολαΐδη και με συνθήματα καλούσαν τον Δημήτρη Μελισσανίδη «να πάρει την ΠΑΕ», ενώ οι φίλοι της Λάρισας με πανό εξέφρασαν την οργή τους για τον «προδότη Γιώργο Δώνη» όπως τον αποκάλεσαν.