Κυριακή, Δεκεμβρίου 15, 2013

ΕΔΩΣΕ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΙΚΗ.. Ο ΜΠΡΕΣΕΒΙΤΣ..

Των ΘΟΔΩΡΗ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗ & ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ ΛΥΜΠΕΡΗ
Είναι σημαντική η παρουσία του Ιβάν Μπρέσεβιτς στην ενδεκάδα για τον απλό ποδοσφαιρικό λόγο, πως είναι ένα τέτοιο κορμί που γεμίζει την αντίπαλη περιοχή, σε όποια κατάσταση κι αν βρίσκεται. Η απουσία του στη βασική ενδεκάδα και για 61' λεπτά (μέχρι να μπει δηλαδή στο γήπεδο) ήταν εμφανέστατη, καθώς η ΑΕΚ δεν γέμιζε την αντίπαλη περιοχή, δεν πατούσε στο... κουτί με περισσότερους από δύο παίκτες, δεν μπορούσε να κάνει φάσεις. Ο Κροάτης μπήκε στη θέση του κακού (και σήμερα) Πόποβιτς και στο 69' έβαλε το γκολ της νίκης για την ΑΕΚ, χαρίζοντας και στην ομάδα την πρόκριση. Μία ΑΕΚ πάντως που εμφάνισε και σήμερα πρόβλημα στο να διασπάσει τη διπλή άμυνα ζώνης του αντιπάλου, με τρεις φάσεις για γκολ στο πρώτο μέρος (όπου ήταν και το μεγάλο πρόβλημα) και αρκετά μετά το 1-0, όταν η ομάδα κάπως λύθηκε, με τον πρώτο βοηθό μάλιστα να πεντακάθαρο γκολ του Πεταυράκη.
Το μεγάλο πρόβλημα της ΑΕΚ, λοιπόν; Το γκολ. Φάνηκε ξεκάθαρα στο πρώτο ημίχρονο, όταν πέρασε με την ΑΕΚ να μένει στο 0-0 με τον Αστέρα Βάρης, δείχνοντας πρόβλημα στην τελική προσπάθεια, αλλά σε αρκετά σημεία και στη δημιουργία φάσεων. Ο Δέλλας παρέταξε την ομάδα με αλλαγές στην ενδεκάδα: Ξεκίνησε ως συνηθίζει με διάταξη 4-2-3-1, όμως με τον Μπρέσεβιτς στον πάγκο και τον Ντακόλ μόνο στην κορυφή. Πίσω του είχε τον Πλατέλλα, τον Γροντή και τον Πόποβιτς, με τον δεύτερο να ξεκινά ως 10άρι, ενώ ως αμυντικά χαφ ξεκίνησαν οι Γεωργέας και Κορδέρο. Αλλαγές είχαμε και στην άμυνα με τον Αργυρίου να ξεκινά ως δεξί μπακ και τον Τσούπρο να κάνει το ντεμπούτο του φέτος δίπλα στον Ρόβα στο κέντρο της άμυνας. Η αμυντική λειτουργία δεν είχε τόσο πολλά προβλήματα, αν και η Βάρη προσπαθούσε με αντεπιθέσεις να απειλήσει τον Βούρα. Σε όλο το πρώτο μέρος είδαμε πάντως ένα χαρακτηριστικό σκηνικό: Τους 11 παίκτες του Αστέρα να παίζουν κάτω από τη σέντρα και τους εννέα μπροστά από τη μεγάλη περιοχή του Ούσιου! Δύσκολο να διασπαστεί αυτή η πολυπρόσωπη άμυνα, με την ΑΕΚ να προσπαθεί τόσο από τα άκρα όσο και από τον άξονα. Ο Αργυρίου από τα δεξιά και ο Πεταυράκης από τα αριστερά ανέβαιναν μπροστά, όμως οι όποιες σέντρες επιχειρούσαν σταματούσαν πάνω στους αμυντικούς του Αστέρα. Το θέμα για την ΑΕΚ ήταν πως δεν γέμιζε την αντίπαλη περιοχή με παίκτες. Η απουσία του Μπρέσεβιτς ήταν εμφανής... Όπως εμφανής ήταν το γεγονός ότι ο Πόποβιτς δεν βοήθησε επιθετικά. Ούτε μία πρωτοβουλία δεν πήρε να διασπάσει την αντίπαλη άμυνα...
Στο 28' ο Δέλλας άλλαξε θέσεις στην τριπλέτα πίσω από τον Ντακόλ: Πέρασε τον Γροντή αριστερά, τον Πόποβιτς δεξιά και τον Πλατέλλα επιτελικό χαφ. Και τέσσερα λεπτά μετά από τις εσωτερικές αλλαγές, είχαμε την καλύτερη, ως εκείνη  τη στιγμή φάση της ΑΕΚ, όταν ο Πλατέλλας πέρασε κάθετη στον Γροντή, το σουτ του τελευταίου όμως έδιωξε με τα πόδια ο Ούσιος. Από εκεί και πέρα άλλο ένα σουτ του Πλατέλλα και ένα του Ντακόλ (στην εκπνοή του πρώτου μέρους) έγραψε το φιλμ του αγώνα ως καλές στιγμές για την ΑΕΚ.  Μία ΑΕΚ που ναι μεν πίεζε, αλλά δυσκολευόταν αφάνταστα να κάνει το γκολ...
Έπρεπε να μπει ο Μπρέσεβιτς
Στο δεύτερο ημίχρονο το ίδιο ακριβώς σκηνικό: Η ΑΕΚ να πιέζει στο ¼ του γηπέδου, τον Αστέρα Βάρης να αμύνεται μαζικά και την Ένωση να μη μπορεί να διασπάσει την άμυνα. Ο Δέλλας είχε δώσει εντολή στην τριπλέτα πίσω από τον Ντακόλ να αλλάζει συνεχώς θέσεις, όμως και πάλι τίποτα... Η αλλαγή του προπονητή όμως στο 61', με τον Μπρέσεβιτς να παίρνει σωστά τη θέση του και σήμερα κακού Πόποβιτς άλλαξε τη ροή του αγώνα. Ο Κροάτης γέμισε την περιοχή, ο Ντακόλ πήγε πίσω του ο Πλατέλλας μονιμοποιήθηκε δεξιά, ο Γροντής αριστερά, ο Κορδέρο ανέβασε την απόδοσή του και η ΑΕΚ έγινε πιο απειλητική, πιο ουσιαστική. Όλα αυτά είχαν ως αποτέλεσμα να έρθει και το γκολ στο 69', όταν ο Μπρέσεβιτς με σουτ μέσα στην περιοχή άνοιξε το σκορ για την Ένωση. Ένα γκολ που χρειαζόταν η ΑΕΚ προκειμένου να λυθεί... Το σκηνικό επίσης δεν άλλαξε: η ΑΕΚ την κατοχή και η Βάρη να αμύνεται, όμως όσο περνούσε η ώρα η άμυνα των φιλοξενουμένων ήταν πιο ευάλωτη. Χαρακτηριστική η φάση του 78' όταν η ΑΕΚ μετά από σέντρα του σουτ του δεξιού μπακ Αργυρίου, ο αριστερός μπακ Πεταυράκης την έσπρωξε στα δίχτυα με τον πρώτο βοηθό (Τσιρίνης) να ακυρώνει το τέρμα ως οφ σάιντ.
Απίστευτο λάθος από τον βοηθό, καθώς τον αμυντικό της ΑΕΚ κάλυπταν... μόνο τρεις παίκτες του Αστέρα Βάρης. Το 2-0 δεν έγινε σε αυτή τη φάση, όπως ήταν και το σωστό. Το 2-0 δεν έγινε ούτε σε διπλή ευκαιρία της ΑΕΚ στο 84' με τα σουτ τον Πεταυράκη αρχικά και Μπρέσεβιτς σε δεύτερο χρόνο να μην καταλήγουν στα δίχτυα, αλλά ούτε και στο σουτ φάουλ του Ντακόλ στο 90'. Η ΑΕΚ κέρδισε μόνο με 1-0 τον Αστέρα Βάρης, θα μπορούσε να είχε πετύχει κι άλλα γκολ, ειδικά μετά το γκολ που σημείωσε, της ακυρώθηκε ένα πεντακάθαρο, κρατάει όμως την ουσία που είναι η νίκη και η πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ
ΑΕΚ: Βούρας, Αργυρίου, Πεταυράκης, Τσούπρος, Ρόβας, Γεωργέας, Κορδέρο, Πόποβιτς (61' Μπρέσεβιτς), Πλατέλλας, Γροντής, Ντακόλ