Κυριακή, Οκτωβρίου 13, 2013

ME TΡΙΑΡΑ ΣΤΟ ΚΥΠΕΛΛΟ..

Αυτή ήταν κάτι από ΑΕΚ... Η ΑΕΚ βασικά του δευτέρου ημιχρόνου, χαροποίησε τον κόσμο της, όταν έκανε γκολ τις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε, «καθαρίζοντας» το παιχνίδι. Η ΑΕΚ πάλι του πρώτου ημιχρόνου ήταν... ψυχοβγαλτική. Πολλές ευκαιρίες και μηδέν γκολ... Το τελικό 0-3 της Ένωσης επί του Ηλυσιακού (και η πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου), με τα γκολ των Γεωργέα, Μπρέσεβιτς και Πόποβιτς, όλα στην επανάληψη, ήταν ό,τι έπρεπε για ένα ευχάριστο απόγευμα. Θα μπορούσε να ήταν ακόμα καλύτερα τα πράγματα αν η ΑΕΚ έκανε γκολ τουλάχιστον τις μισές ευκαιρίες που έχασε. Τότε το σκορ θα ήταν τουλάχιστον διπλάσιο... Κι έτσι όμως η ομάδα έδειξε να «ξεμπουκώνει», έδειξε καλά στοιχεία, κρατάει τον Γροντή ως νέο πρόσωπο που στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων, ενώ προβλημάτισε πάλι το θέμα με τα «στημένα» και η απόδοση του Ντακόλ.
Δεν έμπαινε με τίποτα...
Θέλοντας και μη πλέον έχουμε μπει σε μία διαδικασία σύγκρισης στην ΑΕΚ... Και η σύγκριση της ομάδας σήμερα σχετικά με την εικόνα που παρουσίασε στην Καλλιθέα την προηγούμενη εβδομάδα ήταν η... μέρα με τη νύχτα. Το προηγούμενο Σάββατο είδαμε μία ΑΕΚ προβληματική στην ανάπτυξη να δυσκολεύεται να κάνει φάσεις. Σήμερα και στο πρώτο μέρος με τον Ηλυσιακό, είδαμε μία ΑΕΚ να πατάει περιοχή, να έχει επιλογές στην επίθεση, να κάνει τουλάχιστον 10 καθαρές φάσεις για γκολ κι όμως το ημίχρονο έφυγε με 0-0! Το πρόβλημα; Φαίνεται πλέον πως είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα. Ήταν απίστευτο το γεγονός ότι οι παίκτες της ΑΕΚ, βρέθηκαν ουκ ολίγες φορές φάτσα με το γκολ και είτε «φοβόντουσαν» να εκτελέσουν, είτε αστοχούσαν από απόσταση βολής. Ναι, στο ποδόσφαιρο όλα μπαίνουν κι όλα χάνονται, μόνο που σε αυτή την ΑΕΚ όλα... χάνονται.
Ο Δέλλας παρέταξε την ομάδα με ένα καθαρό 4-4-2 έχοντας τον Γεωργέα με τον Κορδέρο αμυντικά χαφ, τον Γροντή αριστερά, τον Πόποβιτς δεξιά, ενώ στην επίθεση έπαιξαν οι Μπρέσεβιτς και Ντακόλ. Άπαντες προσπάθησαν και στα πρώτα 45 λεπτά έτρεξαν, πίεσαν, έκοψαν, δημιούργησαν. Μόνο ένας ήταν εκτός αγώνα: ο Αλεσάντρε Ντακόλ. Ο Βραζιλιάνος δεν έμπαινε στις φάσεις, δεν έδειχνε διάθεση και μόνο δύο φορές από τα πόδια του έγινε καλό για την ΑΕΚ. Εντελώς εκτός αγώνα... Αντίθετα ο Μπρέσεβιτς μπορεί να φαινόταν βαρύς και όχι σε τόσο καλή αγωνιστική κατάσταση, ωστόσο προσπάθησε, έκανε ό,τι μπορούσε και έχασε τρεις καλές ευκαιρίες.

Το βασικό πρόβλημα λοιπόν, της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο ήταν καθαρά επιθετικό και ένα που δεν φαίνεται να λύνεται: τα στημένα. Τουλάχιστον 14 στημένες φάσεις (κόρνερ και φάουλ) είχε η ΑΕΚ, όλα τα εκτέλεσε ο Πόποβιτς, κανένα όμως δεν έβγαλε φάση. Και το ερώτημα είναι γιατί δεν άλλαζε ο εκτελεστής, μετά τέτοια αποτυχημένα ποσοστά... Αμυντικά η ΑΕΚ δεν είχε προβλήματα, αν και με τον Κάμπα μπροστά φαινόταν επικίνδυνοι οι γηπεδούχοι, ωστόσο το κεντρικό δίδυμο (Ρόβας - Σταθάκης) στάθηκαν καλά. Από τα πλάγια μπακ (Πεταυράκης - Αργυρίου) σίγουρα ο Δέλλας θα ήθελε περισσότερες επιθετικές πρωτοβουλίες, αλλά αμυντικά τα πήγαν εξαιρετικά.
Άνοιξε λογαριασμό στο δεύτερο
Στην επανάληψη επιτέλους ήρθαν τα γκολ για την ΑΕΚ. Η ομάδα συνέχισε χωρίς αλλαγές και στο ίδιο μοτίβο, έχασε ευκαιρίες και τα γκολ μπήκαν... Έπρεπε βέβαια να φτάσει με αξιώσεις τη μια και μοναδική του φορά στο γκολ ο Ηλυσιακός στο 53' και να επέμβει σωστά ο Καραγκιολίδης, για να «ξυπνήσει» για τα καλά η ΑΕΚ. Στο 55' η Ένωση αναπτύχθηκε σωστά, η μπάλα έφτασε στα αριστερά, έγινε η παράλληλη μπαλιά με τον επερχόμενο Γεωργέα από κοντά και με σουτ να ανοίγει το σκορ. Τη λύση, λοιπόν, στο σκοράρισμα την έδωσε ο αμυντικός χαφ Γεωργέας που εκανε κίνηση κρυφού φορ και πάτησε περιοχή, έχοντας την ψυχραιμία να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα. Ήταν η λύση της... κακοδαιμονίας για την Ένωση, κάτι που φάνηκε και στη συνέχεια.
Στο 60' ο Μπρέσεβιτς κλείδωσε το ματς κάνοντας το 2-0 με σουτ και έπειτα από εξαιρετική πάσα του Κορδέρο. Η ΑΕΚ «λύθηκε» ψυχολογικά μετά και το 2-0 και νέχισε να χάνει ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Κι ευτύχησε να πετύχει ακόμη ένα με τον Πόποβιτς στο 76'. Το ομορφότερο από τα τρία, με τον μεσοεπιθετικό της Ένωσης μετά από κάθετη μπαλιά να προλαβαίνει στην έξοδο  τον Νικολάου και λίγο πριν βγει η μπάλα εκτός γηπέδου, με υπερένταση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν τα υπόλοιπα 10 λεπτά, με τον Δέλλα να κάνει αλλαγές, να βάζει Καζβιρόπουλο, Παληαρούτα και Τσεβά στις θέσεις των Γεωργέα, Μπρέσεβιτς και Ντακόλ, με τον Βραζιλιάνο και στην επανάληψη να απογοητεύει...
Η ουσία είναι πως η ΑΕΚ έπαιξε καλό ποδόσφαιρο σήμερα, θα μπορούσε ακόμα και διπλάσιο σκορ, ενώ ίσως αυτό το ματς αποτελέσει αρχή για να ξεμπουκώσει τελείως η ομάδα στη συνέχεια...
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Νικολάου, Φίπε (38' Μητσόπουλος), Ιωαννίδης, Σίσκος, Καραπιπέρης, Αμανατίδης, Μασούρας (65' Κολοβός), Φλέγγας (70' Αγγελόπουλος), Κωσταντίνου, Στρατάκης, Κάμπα
ΑΕΚ: Καραγκιολίδης, Αργυρίου, Πεταυράκης, Ρόβας, Σταθάκης, Κορδέρο, Γεωργέας (80' Παληαρούτας_, Ντακόλ (85' Καζβιρόπουλος), Μπρέσεβιτς (78' Τσεβάς), Γροντής, Πόποβιτς