Σάββατο, Μαρτίου 29, 2014

ΑΓΧΩΤΙΚΗ ΝΙΚΗ Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

Πήρε φόρα η ΑΕΚ και έδειξε για ακόμα μια φορά ότι διαθέτει ψυχή. Η Βασίλισσα παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισε σε όλη την διάρκεια της περασμένης εβδομάδας πήρε αυτό που ήθελε και πέρασε και από το Λαύριο, αφού επικράτησε με 74-66 της τοπικής ομάδας, σε ένα ματς, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α2.
Το ματς
Αρκετά γρήγορος ο ρυθμός στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να δείχνει πως έχει μπει νωθρά στον αγωνιστικό χώρο κι αυτό ήταν κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Λαύριο. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ανταγωνιστικοί και φάνηκαν αρκετά εύστοχοι σε σουτ τριών πόντων, με αποτέλεσμα να ξεφύγουν ακόμα και με 7 πόντους (19-12). Έτσι, έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με την Ένωση να βρίσκεται πίσω στο σκορ με 4 πόντους (19-15).
Στη συνέχεια η Ένωση ανέβασε ρυθμό βρήκε το σθένος κι έτσι κατάφερε να περιορίσει τις κινήσεις των αντιπάλων παίρνοντας για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (21-24). Οι «κιτρινόμαυροι» παρά την πίεση που άσκησε το Λαύριο δεν έδειξαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα και μπήκαν στα αποδυτήρια με προβάδισμα (38-41).
Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ένωση διατήρησε την καλή της εικόνα και με εξίσου καλές αμυντικές κι επιθετικές προσπάθειες διατήρησε την διαφορά που είχε χτίσει (44-53). Παρά το μικρό νεκρό διάστημα που είχε, όμως δεν απειλήθηκε σε καμία περίπτωση με αποτέλεσμα να διατηρεί τη διαφορά της.
Με χαλαρό ρυθμό, αλλά έχοντας τον απόλυτο έλεγχο η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα και διατηρώντας τα καλά της στοιχεία παρέμενε μπροστά στο σκορ κι έτσι έφτασε σε ακόμα μια σπουδαία νίκη, δείχνοντας ψυχή.
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 38-41, 48-62, 66-74.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Κακιούζης 12, Μουμπάρακ, Τσίρος 2, Μανούσος 10, Σακελλαρίου 9 (1), Γιαννακόπουλος 20 (1), Κεσκενίδης, Περράκης 8 (2), Ψωμαδέρης, Χατζόπουλος 5 (1).
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς 3, Παπαντωνάκος 5 (1), Φαλέκας 7, Καράμπουλας 13 (1), Πολυτάρχου 19 (5), Τσιότρας 3, Στούκας 1, Γκιζόγιαννης 8, Παπαδιονυσίου, Τσιάκος 13, Δέσπος 2.
Διαιτητές: Θεονάς-Μπίκας-Καλογερόπουλος Λ.