AEKΑΡΑ ΜΙΑ ΖΩΗ...ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΜΕ

AEKΑΡΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΝΟΜΑΤΑ..

Κυριακή, Φεβρουαρίου 16, 2014

8ΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ !!

Στον πρώτο γύρο η ΑΕΚ συνήθιζε να σταματά στο 3-0, στις εντός έδρας νίκες της. Τον τελευταίο καιρό φαίνεται πως βάζει νέο υψηλό πήχη και να βάζει νέα... ταρίφα. Η ΑΕΚ για δεύτερο σερί ματς στο ΟΑΚΑ πέτυχε 8 γκολ, κερδίζοντας και τον ΑΟ Περιστερίου με το εμφατικό 8-1. Ήταν άλλο ένα άνετο και υπέροχο μεσημέρι για την ΑΕΚ, το οποίο δυστυχώς δεν κατάφεραν επίσης να απολαύσουν από κοντά οι οπαδοί της.
Ο υπέροχος μεσημεριανός περίπατος ξεκίνησε για την ΑΕΚ από το πρώτο ημίχρονο. Ένα εξαιρετικό πρώτο 45λεπτο που σφραγίστηκε, μόνο, με τέσσερα γκολ. Η ΑΕΚ θα μπορούσε να είχε πετύχει ακόμα περισσότερα τέρματα αν στην τελική προσπάθεια υπήρχε μεγαλύτερη αυτοσυγκέντρωση. Η ομάδα έχασε πολλές ευκαιρίες να πάει στα αποδύτηρια ακόμα με 6-0 υπέρ της σκορ, αλλά ας όψεται η επιπολαιότητα κάποιων στιγμών. Ακόμα κι έτσι όμως η ΑΕΚ επιθετικά ήταν απολαυστική. Μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και μόλις στο 2' «έσπασε» το τεχνικό οφ σάιντ βγήκε σε μία μοναδική αντεπίθεση με τον Τσουκαλά να μπαίνει από τα δεξιά έχοντας τη μπάλα και τρεις επιλογές δίπλα του, με μοναδικό εμπόδιο έναν αμυντικό και τον τερματοφύλακα του ΑΟ Περιστερίου. Κι όμως αυτή η ευκαιρία χάθηκε για την ΑΕΚ, όταν η παράλληλη μπαλιά του δεν βρήκε σε καλή θέση τον Ντακόλ, η προβολή του οποίου ήταν ένα... κλικ πιο πίσω από τη μπάλα. Κατόπιν έχασε και ο ΑΟ Περιστερίου μία καλή στιγμή με τον Βούρα να βγάζει το σουτ και ξεκίνησε το... πάρτι. Στο 7' το 1-0 με τον Μπρέσεβιτς, στο 11' το 2-0 με τον ίδιο παίκτη και η νίκη σφραγίστηκε νωρίς. Επόμενο ζητούμενο το τελικό σκοτ. Ο ΑΟ Περιστερίου έπαιζε με τεχνικό οφ σάιντ το οποίο «έσπαγαν» πολύ εύκολα οι παίκτες της ΑΕΚ, βγαίνοντας συνεχώς τετ α τετ. Με τα πλάγια μπακ (Τσουκαλάς δεξιά και Πεταυράκης αριστερά) να πατούν περιοχή, τα δύο εξτρέμ (Πλατέλλας -  Πόποβιτς) να συγκλίνουν προς το κέντρο και οι Μπρέσεβιτς - Ντακόλ να χάνουν ευκαιρίες. Το 3-0 πέτυχε στο 26' με όμορφη ατομική προσπάθεια ο Πλατέλλας, ενώ το 4-0 του πρώτου μέρους έγραψε ο Ντακόλ στο 38'. Ο Βραζιάνος έχασε ακόμα δύο κλασικές ευκαιρίες να σκοράρει, το ίδιο και ο Πλατέλλας με τον Μπρέσεβιτς. Ένα πρόβλημα που είχε η ΑΕΚ ήταν η αμυντική της λειτουργία σε κάποια σημεία του γηπέδου. Ο Γεωργέας ξεκίνησε ως στόπερ το παιχνίδι και έδειχνε κάπως... νευρικός στις επεμβάσεις του, με τον Ρόβα πάντως να «πατάει» καλύτερα και να κάνει και παιχνίδι από πίσω. Η ΑΕΚ λοιπόν, έκανε έναν υπέροχο περίπατο καθαρίζοντας το ματς από το πρώτο ημίχρονο. Και όλα αυτά χωρίς ο Ανάκογλου με τον Κορδέρο να πιάνουν υψηλά στάνταρ απόδοσης...
Πανδαισία γκολ και στην επανάληψη
Η ΑΕΚ δεν σταμάτησε το επιθετικό της κρεσέντο ούτε στην επανάληψη. Πήγε στα αποδυτήρια με 4-0 και από το 51' άρχισε να μεγαλώνει το σκορ... Στο συγκεκριμένο λεπτό ο Πόποβιτς έγραψε και αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ πλασάροντας εξ επαφής, για  να έρθει ο Πλατέλλας στο 54' να πετύχει το ωραίο γκολ της ημέρας. Πήρε τη μπάλα από τα δεξιά και από τη γωνία της μεγάλης περιοχής, αφού «χόρεψε» δύο αντιπάλους την έφερε στο αριστερό και με εκπληκτικό τεχνικό σουτ έστειλε τη μπάλα στην απέναντι γωνία κάνοντας το 6-0 για την Ένωση. Μέχρι εκείνο το σημείο η ομάδα του Δέλλα ήταν σαν να έπαιζε... μόνη της στο γήπεδο. Στο 58' όμως ο ΑΟ Περιστερίου πέτυχε το γκολ της... τιμής με τον Μπέλη δείχνοντας πως... υπάρχει στον αγωνιστικό χώρο. Ήταν η μοναδική φάση που έκαναν οι φιλοξενούμενοι στην επανάληψη, καθώς από εκεί και μετά η ΑΕΚ ανέλαβε ξανά δράση... Αφού χάθηκαν άλλες τρεις καλές ευκαιρίες για γκολ, φτάσαμε στο 73' για να κάνει ο Ντακόλ το 7-1 και δύο λεπτά μετά ο Πλατέλλας έγραψε το 8-1 πλασάροντας σε κενή εστία. Το τελευταίο χρονικά γκολ της ΑΕΚ ήρθε από σούπερ ατομική ενέργεια και ασίστ του Γροντή από τα αριστερά, ο οποίος είχε περάσει στο ματς λίγα λεπτά νωρίτερα στη θέση του Μπρέσεβιτς,  παίζοντας ως 10άρι. Ο Δέλλας εκτός του Γροντή έδωσε και στον Σταθάκη την ευκαιρία να γυρίσει σε αγωνιστικούς ρυθμούς ρίχνοντάς τον στον αγώνα στη θέση του Γεωργέα (στο 65'), όπως και στον Τσεβά που πήρε τη θέση του Κορδέρο στο 79'. Το επίσης θετικό για την ΑΕΚ είναι πως ακόμα και μετά το 8-1 δεν σταμάτησε να προσπαθεί και για άλλα γκολ... Χάθηκαν ευκαιρίες, όμως ο ΑΟ Περιστερίου που μετά το 8ο γκολ, άλλαξε τερματοφύλακα (!) κράτησε το σκορ σε αυτά τα επίπεδα.
ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:
ΑΕΚ: Βούρας, Τσουκαλάς, Πεταυράκης, Ρόβας, Γεωργέας (65' Σταθάκης), Κορδέρο (79' Τσεβάς), Πόποβιτς, Ντακόλ, Μπρέσεβιτς (73' Γροντής), Ανάκογλου, Πλατέλλας

Δεν υπάρχουν σχόλια:

ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΕΔΩ....

ΑΕΚ Σ ΑΓΑΠΩ !!

Ο ΝΤΕΜΗΣ ΦΩΝΑΖΕΙ ΑΕΚ..ΟΛΕ..

ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΑ ΣΥΝΘΗΜΑΤΑ !!

AEK-QPR 3-0 ΓΙΑ ΝΑ ΘΥΜΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ..

O NTEMHΣ ΣΦΥΡΑΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ ΕΧΩ ΣΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ...

ΑΓΙΑ ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..

ΑΓΙΑ  ΣΟΦΙΑ..ΤΟ ΜΕΓΑ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ..
29 MAIOY 1453 ΚΩΝ-ΠΟΛΗ - 20-7-1974 ΚΥΠΡΟΣ ΜΕΡΕΣ ΜΝΗΝΗΣ ΚΑΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ..ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ..!!

ANΤΩΝΗΣ ΚΑΙ ΑΝΤΩΝΙΑ ΟΙ ΦΑΝΑΤΙΚΟΙ ΑΕΚΤΖΗΔΕΣ

ΕΔΩ Ο ΝΤΕΜΗΣ..ΛΕΕΙ ΑΕΚ !!

ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΜΠΛΟΥΖΑ THΣ ΑΕΚΑΡΑΣ ΜΑΣ.....

ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.

ΣΤΟ  ΚΕΝΤΡΟ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑΣ Ο ΣΤΑΜΑΤΗΣ ΑΠΕΡΓΗΣ ΕΝΑΣ ΑΓΝΟΣ ΦΙΛΑΘΛΟΣ ΑΠΟ ΑΘΗΝΑ  ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ ΣΥΝΔ.
ΔΕΞΙΑ ..ΤΑΚΗΣ ΚΑΣΠΑΡΗΣ ΚΑΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΩΣΤΑΣ ΧΑΤΖΗΚΩΣΤΑΣ

MIA AΠΟ ΤΙΣ ΜΠΛΟΥΖΕΣ ΜΑΣ..

Η ΚΛΑΣΙΚΗ ΜΑΣ...

ΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΜΑΣ..

AΛΛΗ ΜΙΑ ΜΠΛΟΥΖΑ ΜΑΣ..

Η ΟΠΑΔΙΚΗ...ΜΑΥΡΗ Ή ΚΙΤΡΙΝΗ ΚΑΙ ΜΕ ΣΧΕΔΙΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ..

ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ..VIDEO ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ

ΔΙΑΦΟΡΑ VIDEO ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΑΞΕΧΑΣΤΑ ΠΑΙΓΝΙΔΙΑ..ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗΜΕΝΗ ΜΑΣ ΟΜΑΔΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΣΑΣ..

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ !!

AEKΑΡΑ MIA ZΩΗ..

Η ΝΕΑ ΜΑΣ ΜΠΛΟΥΖΑ..ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΣΤΟ BLOG ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ..!! ΣΤΕΛΛΟΥΜΕ ΠΑΝΤΟΥ..

ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΓΕΘΗ( ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ ) ΚΑΙ ΣΕ ΦΟΥΤΕΡ..