Σάββατο, Φεβρουαρίου 22, 2014

Η ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ !!

Σε ένα ματς που έσπασαν καρδιές η ομάδα μπάσκετ της ΑΕΚ πήρε με ψυχή και πάθος τη νίκη που την φέρνει ακόμα πιο κοντά στην επιστροφή της στην Α1. Η Βασίλισσα με έναν καταπληκτικό Γκιζόγιαννη και απίστευτο λάο, που έκανε καμίνι το κλειστό της Ζωφριάς έφτασε στη νίκη με 64-63 επί της Καβάλας και παραμένει πρώτη στην βαθμολογία.
Το ματς
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να παίζουν ωραίο και γρήγορο μπάσκετ, αλλά χωρίς να μπορούν να πάρουν διαφορά. Χαρακτηριστικό είναι το πόσο γρήγορα εναλλασσόταν το σκορ. Η ΑΕΚ με ένα ξέσπασμα και εξαιρετική απόδοση του Γκιζόγιαννη κατάφερε να ξεφύγει στους 5 (20-15) κι έτσι το πρώτο δεκάλεπτο την βρήκε να προηγείται με 19-15.
Στη συνέχεια η Ένωση ξεκίνησε δυνατά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με ένα σερί κατάφερε να ισοφαρίσουν και να πάρουν και ένα μικρό προβάδισμα (28-30), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των «κιτρινόμαυρων». Κάπου εκεί, όμως οι γηπεδούχοι συγκεντρώθηκαν και έφτασαν να ισοφαρίσουν σε 33-33, αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου με την βοήθεια του κόσμου, αλλά και την κατάλληλη συγκέντρωση, παρουσιάστηκε πιο ουσιαστική και κατάφερε να πάρει τα ηνία (45-10) και να κρατάει μια μικρή αλλά καλή διαφορά. Η Καβάλα προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά η τρίτη περίοδος βρήκε την ΑΕΚ στο +4 (49-45).
Αν και η Καβάλα προσπάθησε να ανατρέψει την κατάσταση και να μειώσει, δεν μπορούσε να ακολουθήσει την ΑΕΚ, η οποία με ψυχή και έναν καταπληκτικό Γκιζόγιαννη κατάφερε να διατηρήσει έστω και δύσκολα τη διαφορά της. Ο Πολυτάρχου έκανε την βρώμικη δουλειά και η Βασίλισσα έφτασε στη νίκη με 64-63.
Τα δεκάλεπτα: 19-15, 33-33, 49-45, 64-63.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Παναγιωταράς, Παπαντωνάκος 1, Φαλέκας 4, Καράμπουλας 4 (1), Πολυτάρχου 4, Τσιότρας 3, Νίκολιτς 5 (1), Γκιζόγιαννης 24 (4), Παπαδιονυσίου 3 (1), Τσιακος 12, Δέσπος4.
ΚΑΒΑΛΑ (Τζήμας): Κρστέβσκι 9, Μαρμαρινός 5, Τότσιος 7 (1), Καλαμπάκας 12 (2), Κατσαρές 11 (1), Καραποστόλου 5 (1), Αγγελακόπουλος 13 (1), Καραθανάσης, Βελισαρίου, Καλαιτζίδης 1.